Pracownia Geologii Złóż Rud (dawniej połączona z Pracownią Złóż Soli - Pracownia Złóż Rud i Soli) posiada wieloletnią tradycję w badaniu złóż surowców mineralnych i jest kontynuatorem rozpoczętej w 1919 roku działalności pod szyldem Katedry Geologii Stosowanej. Geologia złożowa czyli specjalność, która dominuje w tematyce badań naukowych Pracowni, w wolnym tłumaczeniu jest synonimem Economic Geology. Definicja Economic Geology jest związana z poznawaniem i rozpoznawaniem złóż surowców mineralnych w aspekcie ich wykorzystania dla celów komercyjnych.

Bez surowców mineralnych nie może obecnie istnieć i rozwijać się żadna gospodarka. Faktem więc jest, że rozwój i istnienie tej dyscypliny bez względu na sytuację polityczną i ekonomiczną na swiecie nie podlega dyskusji. Działalność naukowa Pracowni Geologii Złóż Rud związana jest dokładnie z problematyką złóż surowców metalicznych. Badania są prowadzone w celu poznania budowy geologicznej złóż kruszcowych, strategii ich poszukiwań, metalogenii, oceny przejawów i oznak mineralizacji, badań petrologicznych złóż rud i skał goszczących. Prowadzone są studia porównawcze z innymi światowymi złożami, głównie Au, Cu, Zn-Pb oraz czarnych łupków. W profilu naukowym Pracowni ważne są również badania jakości produktów wzbogacania rud metali.

Pracownia prowadzi szeroką współpracę z przemysłem. Są to badania związane z oceną wartości złóż i ich rozpoznaniem mineralogicznym, geochemicznym, ekonomicznym oraz bieżącymi problemami wzbogacania surowców mineralnych. Dysponując bogatym i nowoczesnym zapleczem sprzętowym oraz wykwalifikowaną kadrą Pracownia Geologii Złóż Rud wykonuje szereg badań obejmujących opisaną wcześniej problematykę.