AVANTIS - Sustainable, decarbonised co-extraction of vanadium and titanium minerals from Europe's low-grade vanadium-bearing titanomagnetite deposits

01 Stycznia 2024 – 31 Grudnia 2027


Projekt Horyzont Europa, Horizon-RIA Grant Agreement #101137552. W Europie znajduje się wiele nieeksploatowanych wanadonośnych złóż tytanomagnetytu w Finlandii, Szwecji, Polsce, Norwegii, Ukrainie i na Grenlandii. Złoża te charakteryzują się jednak skomplikowaną siecią zrostów mineralnych przypominających pajęczą sieć. Bez strzelania selektywnego, selektywnej fragmentacji i technologii prekoncentracji by odseparować ziarna ilmenitu od wanadonośnego magnetytu, eksploatacja tych złóż nie jest ekonomicznie uzasadniona. AVANTIS rozwinie innowacyjną metodę selektywnego strzelania która pozwoli na zwiększone uwolnienie minerałów na etapie odspajania i zredukuje zużycie energii na etapie kruszenia i miażdżenia rudy.


Partners:

AGH University of Krakow (Polska)
KU Leuven (Koordynator, Belgia)
University of Oulu (Finlandia)
Geological Survey of Finland (Finlandia)
Norwegian University of Science and Technology (Norwegia)
Technical University of Crete (Grecja)
Technical University of Madrid (Hiszpania)
Titania (Norwegia)
Proxis (Polska)
IMA Engineering (Finlandia)
Otanmäki Mine (Associated Partner, Finlandia)
Strategic Explorations (Associated Partner, Finlandia)
Australian Titanium (Associated Partner, Australia)

MinExTarget - Enhanced Use of Heavy Mineral Chemistry in Exploration Targeting

1 Stycznia 2020 – 30 Czerwca 2023


Projekt finansowany przez EIT RM. W ramach projektu opracowana zostanie nowe narzędzie wykorzystywane w poszukiwaniach niektórych złóż surowców metalicznych. Dzięki nowatorskiemu połączeniu dostępnych technologii zautomatyzowanej mineralogii i spektroskopii mas w badaniu ciężkich ziaren minerałów z nieskonsolidowanych osadów skuteczniejsze stanie się przewidywanie lokalizacji i rodzaju rud w porównaniu z metodami geochemicznymi. Projekt ma za zadnie przetestowanie nowej metody i wspieranie marketingowe nowej usługi przez sektor małych i średnich przedsiębiorstw.


Partnerzy:

AGH-UST University of Science and Technology
CRS Laboratories Oy (Finlandia)
Geologian tutkimuskeskus, GTK (Geological Survey of Finland) (Finlandia)
Geological Survey of Denmark and Greenland, GEUS (Dania)
Mawson Oy (Finlandia)
Palsatech Oy (Finlandia)
University of Oulu (Finlandia)
University of Tromsø - Arctic University of Norway (Norwegia)

EXplORE: Masters Programme in Exploration

01 Stycznia 2018 – 31 Grudnia 2020


Projekt finansowany przez EIT RM. EXplORE ma na celu stworzenie programu studiów magisterskich w zakresie poszukiwań złóż surowców mineralnych z udziałem AGH, LTU, Oulu i TU BAF wraz z przedstawicielami przemysłu. Studenci dostaną możliwość studiowania jednego semestru na wybranym przez siebie Uniwersytecie partnerskim. Zdobędą wiedzę na temat działania firm poszukiwawczych i najnowszych metod stosowanych w poszukiwaniach złóż surowców mineralnych.


Partnerzy:

AGH University of Science and Technology
Beak Consultants GmbH (BEAK) (Niemcy)
Boliden Mineral AB (Szwecja)
Fugro Germany Land (Niemcy)
Geovista AB (Szwecja)
Luleå University of Technology (LTU) (Szwecja)
Luossavaara-Kiirunavaara AB, LKAB (Szwecja)
Technische Universität Bergakademie Freiberg (TUBAF) (Niemcy)
University of Oulu (Finlandia)
WSP Finland Oy (Finlandia)

IncluESEE: Inclusion of the ESEE region and Ukraine in innovative exploration developments

Duration: 1 January 2018 – 31 March 2020


Projekt koncentrował się na krajach, które mają aspiracje zostać w przyszłości kolejnymi członkami Unii Europejskiej. Kosowo, Bośnia i Hercegowina oraz Ukraina to kraje o strategicznym znaczeniu geopolitycznym, bogate w surowce mineralne ale z anachronicznym przemysłem poszukiwawczo-wydobywczym i niestety nie włączone do nowoczesnej europejskiej sieci geologiczno-eksploracyjnej. Celem projektu było wsparcie tych krajów poprzez rozwój sektora geologicznego dzięki programowi edukacyjnemu dla studentów, naukowców oraz pracowników służb geologicznych. Zadaniem projektu była pomoc w odbudowie systemu kształcenia oraz wdrożenie korzyści z innowacji już istniejących w Unii Europejskiej. Projekt zakładał przekazanie do wskazanych krajów aktualnej wiedzy o nowoczesnych koncepcjach i metodach poszukiwania złóż surowców mineralnych poprzez kompleksowy i dopasowany program dla studentów Wydziału Nauk o Ziemi na Uniwersytecie w Mitrovicy (Kosowo), Służby Geologicznej RP. Kosowa, Służby Geologicznej Federacji Bośni i Hercegowiny, Służby Geologicznej Ukrainy, Technologicznego Uniwersytetu w Dnipro (Ukraina) oraz Uniwersytetu w Krzywym Rogu (Ukraina). Projekt z założenia ma przynieść długofalowe i odczuwalne efekty, a dobrze wyszkoleni i wykształceni eksperci z zakresu geologii będą w stanie zapewnić wszelką niezbędną wiedzę i usługi inwestorom poszukującym stabilnych i bezpiecznych źródeł surowców w Europie.


Partners:

AGH-UST University of Science and Technology
Geologian tutkimuskeskus, GTK (Geological Survey of Finland) (Finland)
University of Tromsø - Arctic University of Norway (Norway)
GeoZS Geological Survey of Slovenia (Slovenia)
PLUTO Investment (Switzerland)
PROXIS AG Poland (Poland)